Inspektor pracy walczy z nielegalnym zatrudnieniem
Pracę na czarno, bez umów, ścigają teraz inspektorzy pracy. Mogą ją udowodnić choćby na podstawie przypadkowego zdjęcia zrobionego zza ogrodzenia firmy
Legalność zatrudnienia Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje dopiero od 1 lipca 2007 r. Przejęła wtedy wcześniejsze obowiązki tzw. policji pracy. Mimo stosunkowo krótkiego doświadczenia w tej dziedzinie, jest to priorytetowa kompetencja PIP. W 2007 r. legalność zatrudnienia sprawdzała ona w trakcie każdej kontroli na budowie, ale równie często prześwietla pod tym względem handel, gastronomię (zwłaszcza restauracje) i usługi.
Legalność zatrudnienia PIP kontroluje zarówno u pracodawców, jak i u przedsiębiorców niebędących pracodawcami, dla których świadczą usługi osoby fizyczne, w tym w ramach samozatrudnienia.
Pracodawcami są jednostki organizacyjne, choćby nie miały one osobowości prawnej, oraz osoby fizyczne, pod warunkiem że zatrudniają co najmniej jednego pracownika. Wynika tak z art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).
Przykład 1Pan Henryk prowadzi firmę budowlaną, która w sezonie zatrudnia nawet kilkunastu murarzy na umowach cywilnych. Oprócz nich angażuje na stałe, na umowę o pracę, panią Krysię do zajmowania się księgowością. To wystarcza, aby pana Henryka uznać za pracodawcę.
Gdyby jednak pan Henryk powierzył prowadzenie spraw rachunkowych biuru rachunkowemu, byłby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta