Kto korzysta z urlopu bezpłatnego, ten traci na wypoczynkowym
To szef decyduje, czy uwzględnić wniosek pracownika o urlop bezpłatny. Może go udzielić także wtedy, gdy podwładny mógłby jeszcze wziąć urlop wypoczynkowy
Pracodawcy mają wątpliwości, jak udzielić urlopu bezpłatnego, gdy pracownik ma jeszcze do wykorzystania urlop wypoczynkowy.
Urlopu bezpłatnego pracodawca udziela na pisemny wniosek pracownika. Ale jest to jedynie oferta, której szef nie musi przyjąć (art. 174 kodeksu pracy; k.p.). Tego urlopu nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jest to więc przerwa w zatrudnieniu, a okres jej trwania nie jest limitowany. Co prawda stosunek pracy wtedy nie ustaje, ale zostaje czasowo zawieszony. Oczywiście za czas urlopu bezpłatnego pracownik nie pobiera wynagrodzenia.
Mniej wolnego za dany rok
Pracownik, który idzie na urlop bezpłatny, musi się liczyć z obniżeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której pracownik powraca do pracy w roku, w którym jeszcze nie nabył prawa do urlopu, jak i wtedy, gdy urlop bezpłatny wypada już po nabyciu prawa do wypoczynkowego. Właśnie z tego powodu pracownicy zwykle wolą najpierw wykorzystać cały przysługujący im w danym roku kalendarzowym urlop...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta