Fiskus nie lubi przechodzących na samozatrudnienie
Jeśli chcesz przejść z etatu na umowę cywilnoprawnej pamiętaj, by nie była ona zbyt podobna do umowy o pracę. Nie należy zatem całkowicie ograniczać ryzyka i samodzielności zleceniobiorcy
Samozatrudniony przez pewien czas nie może rozliczać się ryczałtem lub 19-proc. podatkiem liniowym (ze względu na zmianę skali podatkowej od przyszłego roku będzie to mniej istotne). Aby okres ten był jak najkrótszy, najlepiej przejść na samozatrudnienie pod koniec roku.
Zgodnie z art. 9a ust. 3 ustawy o PIT przedsiębiorca traci prawo do rozliczania się podatkiem liniowym, jeżeli uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które wykonuje w roku podatkowym lub wykonywał w roku poprzedzającym ten rok.
PrzykładPan Robert jest lekarzem. Właśnie rozważa zrezygnowanie z etatu i przejście na samozatrudnienie. Jeśli zrobi to do końca tego roku, to od 1 stycznia 2010 r. będzie mógł się rozliczać podatkiem liniowym. Jeśli natomiast zdecyduje się na ten krok np. od 15 stycznia, to na przywilej rozliczania się według 19-proc. stawki będzie musiał czekać rok dłużej.
Podobne ograniczenia zawarte są w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dlatego osoby zamierzające współpracować z byłym pracodawcą muszą pamiętać, że nie będą mogły od razu wybrać rozliczania się w sposób uproszczony bez uwzględnienia kosztów.
Trzy warunki
Dwa lata temu pojawił się w ustawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta