Za wykroczenie jest grzywna, za przestępstwo można iść do więzienia
Za pomyłki w rozliczeniach podatkowych z reguły jesteśmy karani grzywną. Ale jej rozpiętość jest spora, a przy przestępstwach mogą to być nawet miliony złotych
Generalne zasady wymierzania kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe sformułowane są w art. 12 i 13 kodeksu karnego skarbowego. Przepisy te w pierwszej kolejności (art. 12 § 1 k.k.s.) odwołują się do zasady humanitaryzmu wywiedzionej wprost z art. 30, 40 i 41 Konstytucji RP, które mówią m.in. o zakazie naruszania godności człowieka i jego nietykalności cielesnej.
Jak rozstrzyga sąd
W art. 12 § 2 – 3 k.k.s. ustawodawca określił zasady sądowego wymiaru kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Najistotniejsze z nich to zasada:
- swobodnego uznania sędziowskiego (którego granice wyznacza jednak wysokość zagrożenia karnego określonego w ustawie);
- winy, którą można przypisać sprawcy;
- określoności i oznaczoności kar i środków karnych (czyli zakaz orzekania o karze innej niż przewidziana w ustawie).
Orzekając karę za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, sąd powinien również uwzględniać stopień szkodliwości czynu oraz cele zapobiegawcze i wychowawcze realizowane wobec sprawcy.
Dużo zależy od zachowania sprawcy
Z kolei art. 13 k.k.s. określa czynniki indywidualne związane z osobą samego sprawcy, które wpływają na rodzaj i wysokość wymierzanej kary. Czynnikami tymi są w szczególności:
- rodzaj i rozmiar ujemnych następstw czynu zabronionego;
- rodzaj i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta