Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska uczy równości

20 listopada 2008 | Kraj | Bernadeta Waszkielewicz
Nawet religia katolicka dowartościowała polskie kobiety poprzez kult maryjny – podkreśla Barbara Fedyszak-Radziejowska
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Nawet religia katolicka dowartościowała polskie kobiety poprzez kult maryjny – podkreśla Barbara Fedyszak-Radziejowska

Polki mogły dziedziczyć ziemię, a podczas rozbiorów podtrzymywały tożsamość narodową. Przyznanie im praw wyborczych w niepodległej Polsce było oczywiste – uważa doktor socjologii Barbara Fedyszak-Radziejowska

Jesienią 1918 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu, który stanowił: „Wyborcą jest każdy obywatel bez różnicy płci. Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/lki”.

90. rocznicę przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce chcą uczcić feministki. 28 listopada organizują uroczystą konferencję w Sejmie. Natomiast Klub Lewica chce, by posłowie przyjęli uchwałę: „Sejm RP przypomina walkę i pracę polskich sufrażystek i emancypantek, uznając, że nie ma demokracji bez udziału w niej polskich kobiet”.

Rz: Feministki i lewica chcą, by w rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych, Sejm przyjął uchwałę przypominającą „walkę i pracę polskich sufrażystek i emancypantek”. Mamy powody, by tak fetować to święto?

dr Barbara Fedyszak-Radziejowska: Bardzo wcześnie przyznano kobietom w Polsce prawo wyborcze, dużo wcześniej niż w Wielkiej Brytanii, Francji czy Szwajcarii. Wcześniej nawet niż w USA. Ale nie z powodu walk toczonych przez sufrażystki, tylko specyficznych, kulturowych uwarunkowań. Polskie kobiety nie zdają sobie sprawy, jak dalece ich poczucie równości wobec mężczyzn wyrasta z naszej przeszłości. Nie oznacza to równości rozumianej jako identyczność noszonych mundurków: czyli identyczność zachowań, systemów wartości, tożsamości. Chodzi o poczucie równości pomimo odmienności.

To zjawisko pojawia się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8172

Spis treści
Zamów abonament