Szef, który zatrudnia 20 osób, musi mieć regulamin pracy
Przedsiębiorca powinien pamiętać, że im lepiej i szczegółowiej go przygotuje, tym mniej będzie miał wątpliwości i sporów z pracownikami
Wszelkie kwestie mające charakter organizacyjno-porządkowy pracodawca powinien zapisać właśnie w regulaminie pracy. Nie ma jednego wzoru takiego dokumentu, ale przepisy podają, co musi się w nim znaleźć. Regulamin tworzy się na potrzeby konkretnej firmy. Ma on dostosować ogólne przepisy prawa pracy zawarte w szczególności w kodeksie pracy (k.p.) do warunków panujących w danym przedsiębiorstwie. Regulaminu pracy nie wprowadza się, gdy w danym zakładzie obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy obejmujące organizację i porządek pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Regulamin jest zbędny także wtedy, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników.
Nie ma przy tym znaczenia, w jakim wymiarze czasu pracownicy są zatrudnieni. Zatem nawet jeśli w firmie pracuje 20 osób zatrudnionych na pół etatu, to i tak na pracodawcy będzie ciążył obowiązek wydania regulaminu pracy. Także profil działalności zakładu pracy nie ma żadnego wpływu na obowiązek wprowadzenia regulaminu.
Na dole hierarchii
Regulamin pracy jest źródłem prawa pracy niższego szczebla. Zgodnie z art. 9 § 2 i 3 k.p. regulamin nie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta