Zaskarżanie rozstrzygnięć nadzorczych
Organami nadzoru są prezes Rady Ministrów, wojewoda, a w zakresie spraw finansowych regionalna izba obrachunkowa. Mogą one wkraczać w działalność gmin tylko w przypadkach określonych w ustawach
Zgodnie z treścią art. 1 i 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminy mieszkańcy gminy z mocy prawa tworzą wspólnotę terytorialną – gminę, która posiada osobowość prawną i przez swoje organy wykonuje we własnym imieniu zadania publiczne. Samodzielność gminy podlega ochronie sądowej. Jednakże działalność gminy musi odbywać się w ściśle określonych prawem ramach i jego przestrzeganie podlega nadzorowi sprawowanemu na podstawie kryterium zgodności z prawem (art. 85 ustawy).
Strony postępowania
Na podstawie treści art. 98 ustawy o samorządzie gminy wszystkie rozstrzygnięcia nadzorcze podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego z powodu niezgodności z prawem.
Skargę należy złożyć w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego. Do jej złożenia jest uprawniona gmina lub związek między-gminny, których interes prawny, uprawnienie albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta