Sołectwa, dzielnice i osiedla
Nazwa „jednostki pomocnicze gminy” wywodzi się z zasady subsydiarności (pomocniczości). Oznacza ona lokowanie zadań i kompetencji związanych z ich realizacją na najniższym możliwym szczeblu. Kolokwialnie mówiąc, chodzi o zasadę „zrób to sam, a dopiero gdy nie podołasz, zadania te przejmie wyższy szczebel”
JPG są obecne w ustawie o samorządzie gminnym (u.s.g.) od samego początku. W pierwotnym tekście ustawy przewidziano tylko trzy ich rodzaje: sołectwa, dzielnice i osiedla. Później ten zamknięty katalog otwarto, dopuszczając możliwość tworzenia także „innych” JPG (spośród których nominatim wymieniono „położone na terenie gminy miasto”), a nawet „jednostek niższego rzędu” w obrębie JPG.
Jednostek tych nie należy mylić z jednostkami organizacyjnymi gminy (urzędem gminy, biblioteką gminną, szkołami gminnymi itp.). JPG są strukturami korporacyjnymi: mają swój obszar, substrat osobowy (mieszkańców) i organy. Mają też zdolność procesową (uchwała SN z 16 kwietnia 1991 r., III CZP 23/91). W dużym stopniu JPG są więc ukształtowane „na wzór i podobieństwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta