Dziedzictwo kulturowe Europy na kliknięcie
Jeśli chcecie państwo zobaczyć Giocondę, wystarczy wirtualnie odwiedzić Luwr: Europeana pozwoli państwu zobaczyć jej uśmiech na ekranie – pisze przewodniczący Komisji Europejskiej
Za centrum cywilizacji starożytnego świata uważano niegdyś gigantyczną bibliotekę w Aleksandrii, której zbiory liczyły tysiące prac. Wraz z biblioteką zniszczoną przez wojnę i ogień przepadło całe jej bogactwo. Dziś, w dobie historycznego pokoju i bezprecedensowego dobrobytu, Europa może rozpocząć nowy, jeszcze większy i bez wątpienia solidniejszy projekt utworzenia biblioteki pod nazwą Europeana.
Więcej niż Biblioteka Aleksandryjska
Europeana, europejska biblioteka cyfrowa, otwiera dziś swoje wirtualne podwoje. To wielojęzyczny portal internetowy, który na jednej stronie skupia wszystkie skarby kultury zdygitalizowane przez biblioteki, muzea i archiwa narodowe w 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Europeana ma szansę odegrać jeszcze bardziej znaczącą rolę niż Biblioteka Aleksandryjska w starożytności. I nie wynika to jedynie z możliwości oferowanych przez technologię cyfrową, pozwalającą utrwalić skarby dziedzictwa kulturowego na wieki.
Co ważniejsze, w przeciwieństwie do Biblioteki Aleksandryjskiej, której zbiory były dostępne tylko dla wąskiego grona badaczy i naukowców mogących pozwolić sobie na podróż do Egiptu, współczesna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta