Chiny nadal ludowe
Kryzys, który plądruje Europę i Amerykę, powoduje, że w Pekinie rosną wpływy twardogłowych polityków. Gospodarka zaczyna się zamykać i bardziej uzależniać od państwowych struktur
Mapa świata jakby przesunęła się trochę w zeszłym tygodniu na wschód. Pięć chińskich statków 75 mil od wyspy Hinan zablokowało i przegoniło z Morza Chińskiego okręt amerykańskiego wywiadu wojskowego. Zdarzenie dość teatralne. Amerykański okręt „Impeccable” na międzynarodowych wodach rozmieszczał sonary do monitorowania łodzi podwodnych. Chińskie statki podpływały na odległość kilku metrów. Szturmowały i odpływały. Amerykanie z urządzeń gaśniczych oblewali chińskich marynarzy, a ci rozebrani do naga biegali po swoim pokładzie, wymachując flagami. Rzecz skończyła się notami dyplomatycznymi. W końcu nie takie igraszki pamiętamy z czasów zimnej wojny. Pytanie tylko, czy to już są te czasy.
Czy zauroczenie Zachodu chińskim eldorado i Chin zachodnim burżua zastępuje brutalna rywalizacja – wyścig o miejsce w epoce postkryzysowej? Henry Kissinger w „Nowym porządku świata” każe nam się przygotować na wielobiegunową rzeczywistość. Niekoniecznie Ameryki z Rosją, ale może właśnie z Chinami i jej ogromnymi wpływami w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Rober Kagan w dwumiesięczniku „Foreign Affairs” przepowiada, że tym, czym mur berliński był dla zimnej wojny, tym akweny Morza Chińskiego i Oceanu Indyjskiego będą dla nowego podziału mocarstwowego.
Świat bardzo przyśpieszył przez ostatnie pół roku. Ale chyba nigdzie tak jak w Chinach. Kryzys, który plądruje europejską i amerykańską gospodarkę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta