Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapisywanie palimpsestu

14 marca 2009 | Plus Minus | Krzysztof Masłoń
Tadeusz Gadacz
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Tadeusz Gadacz
autor zdjęcia: Janusz Kapusta
źródło: Rzeczpospolita

Z profesorem Tadeuszem Gadaczem rozmawia Krzysztof Masłoń

Rz: Czy filozofia jest nauką czy może – jak twierdził Ortega y Gasset – ani nauką, ani wiedzą, lecz... nieprzyzwoitością, polega bowiem na „obnażaniu rzeczy i oblekaniu ich jedynie w nagość”.

Tadeusz Gadacz: Wszystko zależy od tego, co się rozumie przez naukę. Jeżeli myślimy o tych naukach, które zrobiły karierę na przełomie XIX i XX wieku, czyli o naukach ścisłych, to w tym sensie filozofia nauką nie jest. Jednym z kluczowych problemów podejmowanych już przez Wilhelma Diltheya czy Maksa Webera jest próba wykazania różnicy między naukami humanistycznymi, generalnie nazywanymi naukami o duchu, a naukami ścisłymi. Toczyły się o to spory dość zasadnicze. Myślę, że najcelniej rzecz ujął Hans Georg Gadamer, zwracając uwagę, że nauki przyrodnicze zajmują się przedmiotami dającymi się jakoś zobiektywizować za pomocą metody poznawczej, natomiast nauki humanistyczne zajmują się podmiotami, żywymi ludźmi, których myślenie wyrasta z emocji, życia, doświadczenia. I wcale nie oznacza to, że w naukach humanistycznych nie chodzi o prawdę. Chodzi o prawdę, tylko jest ona zawsze widziana z perspektywy subiektywnej, co jest nie do przezwyciężenia.

Także pańska „Historia filozofii XX wieku”, której pierwszy tom właśnie się ukazał, przynosi subiektywny obraz tej nauki – nie nauki.

Największa trudność łącząca się z pisaniem o myślicielach i dziełach tak nieodległych w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8267

Spis treści
Zamów abonament