Nie wystarczy karać, trzeba także wychowywać
Przeciwdziałanie narkomanii jest zadaniem własnym gminy. Obejmuje ono przede wszystkim organizację i zapewnienie pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych oraz zagrożonych uzależnieniem
Celem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest, by środki odurzające lub substancje psychotropowe, które nawet w najmniejszych ilościach zawsze szkodzą zdrowiu, a niekiedy i życiu, nie były używane. Cel ten jest realizowany zarówno przez organy administracji państwowej, jak również jednostki samorządu terytorialnego, w szczególności województwa i gminy.
Penalizacja to nie wszystko
Przeciwdziałanie narkomanii realizuje się nie tylko poprzez przewidzianą w rozdz. 7 ustawy penalizację określonych zachowań, ale również, przez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej, gospodarczej, oświatowo-wychowawczej i zdrowotnej.
Art. 2 ust. 1 ustawy stanowi, że jej cel osiąga się w szczególności przez działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i zapobiegawczą. Leczenie, rehabilitację i reintegrację osób uzależnionych oraz ograniczanie szkód społecznych i zdrowotnych. Przeciwdziałanie to również sprawowanie odpowiedniego nadzoru nad substancjami, których używanie może prowadzić do narkomanii, m.in. poprzez nadzór nad uprawami roślin zawierających niedozwolone substancje (np. mak czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta