Jak po nowemu zatrudnić cudzoziemców?
Kinga Rachwalska i Grzegorz Bodzioch - kierownicy zespołów w Wydziale Zezwoleń na Pracę Cudzoziemców w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie
Przedsiębiorca zagraniczny delegował obcokrajowca do pracy w polskim oddziale. Oddział złożył wniosek o zezwolenie na pracę. Za miesiąc traci ono ważność. Pracodawca chce, by cudzoziemiec nadal pracował w Polsce. Jaki w związku z tym musi złożyć wniosek: o przedłużenie zezwolenia na pracę czy o wydanie nowego dokumentu?
Obcokrajowiec musi mieć nowe (a nie przedłużone) zezwolenie na pracę. Od 1 lutego 2009 r. wniosek o zezwolenie na pracę składa tylko podmiot powierzający wykonywanie pracy. Tymczasem w opisywanym przypadku o wydanie tego dokumentu wystąpił oddział w Polsce. Do 31 stycznia 2009 r. przepisy dopuszczały taką możliwość i wniosek o zezwolenie na pracę mógł bezpośrednio złożyć podmiot zagraniczny albo przyjmujący cudzoziemca do pracy.
Dla kogo jaki dokument
Składam wniosek o wydanie zezwolenia na pracę typu C. Jest w nim mowa o umowie długoterminowej. O jaki dokładnie kontrakt chodzi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta