Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga wiedzie przez kryteria

18 marca 2009 | Ekonomia | Dział Ekonomiczny
Tylko Węgry nie spełniały w zeszłym roku kryterium budżetowego. To kara za błędy przeszłości, kiedy przez nierozważną politykę deficyt osiągnął 10 proc. PKB. W Polsce spełnienie tego kryterium w obliczu kryzysu łatwe nie będzie. ∑
źródło: Rzeczpospolita
Tylko Węgry nie spełniały w zeszłym roku kryterium budżetowego. To kara za błędy przeszłości, kiedy przez nierozważną politykę deficyt osiągnął 10 proc. PKB. W Polsce spełnienie tego kryterium w obliczu kryzysu łatwe nie będzie. ∑
Kryterium długu publicznego wydaje się niezagrożone w przypadku Polski. Choć ekonomiści nie wykluczają, że wskutek kryzysu gospodarczego  i słabego złotego relacja długu do PKB może osiągnąć w tym roku 50 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Kryterium długu publicznego wydaje się niezagrożone w przypadku Polski. Choć ekonomiści nie wykluczają, że wskutek kryzysu gospodarczego i słabego złotego relacja długu do PKB może osiągnąć w tym roku 50 proc.

Państwo, które chce przyjąć euro, musi spełnić warunki ekonomiczne dotyczące: stabilności cen, stabilności długoterminowej stopy procentowej, dyscypliny budżetowej oraz stabilności kursu walutowego

To tzw. kryteria nominalne, których trwałość spełnienia jest uwarunkowana w dużym stopniu kształtem polityki makroekonomicznej oraz wysokim stopniem konwergencji realnej. Konwergencja realna, czyli zbieżność gospodarki kraju aspirującego do strefy euro z krajami już mającymi wspólną walutę, w przypadku Polski oznacza: wysoki stopień podobieństwa struktur gospodarczych między Polską a krajami strefy euro, dużą intensywność powiązań handlowych, a także wysoką synchronizację cykli koniunkturalnych.

Te uwarunkowania nie tylko decydują o trwałym spełnieniu kryteriów nominalnych, ale mogą także w dużym stopniu przełożyć się na bilans korzyści i kosztów członkostwa w strefie euro. Dlatego dokładne zbadanie stanu wyjściowego gospodarki polskiej może być pomocne w określeniu reform niezbędnych do odniesienia korzyści z członkostwa w strefie euro.

Zasady oceny

Które organy europejskie i skąd wiedzą, że gospodarka danego kraju jest gotowa na przyjęcie wspólnej waluty? Oceniają to Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny, stosując kilka głównych zasad.

Po pierwsze, kryteria interpretowane są w sposób rygorystyczny w celu zagwarantowania, że do strefy euro wejdą państwa, w których panujące warunki gospodarcze sprzyjają utrzymaniu stabilności cen i spójności gospodarczej całej strefy euro. Po drugie, kryteria muszą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8270

Spis treści
Zamów abonament