Droga wiedzie przez kryteria
Państwo, które chce przyjąć euro, musi spełnić warunki ekonomiczne dotyczące: stabilności cen, stabilności długoterminowej stopy procentowej, dyscypliny budżetowej oraz stabilności kursu walutowego
To tzw. kryteria nominalne, których trwałość spełnienia jest uwarunkowana w dużym stopniu kształtem polityki makroekonomicznej oraz wysokim stopniem konwergencji realnej. Konwergencja realna, czyli zbieżność gospodarki kraju aspirującego do strefy euro z krajami już mającymi wspólną walutę, w przypadku Polski oznacza: wysoki stopień podobieństwa struktur gospodarczych między Polską a krajami strefy euro, dużą intensywność powiązań handlowych, a także wysoką synchronizację cykli koniunkturalnych.
Te uwarunkowania nie tylko decydują o trwałym spełnieniu kryteriów nominalnych, ale mogą także w dużym stopniu przełożyć się na bilans korzyści i kosztów członkostwa w strefie euro. Dlatego dokładne zbadanie stanu wyjściowego gospodarki polskiej może być pomocne w określeniu reform niezbędnych do odniesienia korzyści z członkostwa w strefie euro.
Zasady oceny
Które organy europejskie i skąd wiedzą, że gospodarka danego kraju jest gotowa na przyjęcie wspólnej waluty? Oceniają to Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny, stosując kilka głównych zasad.
Po pierwsze, kryteria interpretowane są w sposób rygorystyczny w celu zagwarantowania, że do strefy euro wejdą państwa, w których panujące warunki gospodarcze sprzyjają utrzymaniu stabilności cen i spójności gospodarczej całej strefy euro. Po drugie, kryteria muszą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta