Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prawidłowo rozpisać grafik czasu pracy i wypełnić ewidencję

18 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Marta Gadomska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Z harmonogramu nie musi wynikać, że sobota to dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Równie dobrze może nim być środa lub piątek. Oznaczamy go wówczas jako W5 i sprawdzamy, czy w jednym tygodniu pracy zatrudniony nie pracuje przez sześć dni

Mimo że ułożenie harmonogramu czasu pracy nie jest trudne, to pracodawcom przysparza wielu problemów. Zapominają o odpoczynkach i nieświadomie planują nadgodziny. Mało tego, wielu z nich nie rozróżnia grafików od rozkładów czasu pracy. Ta niewiedza wynika zapewne z tego, że kodeks pracy nie wymienia tych dwóch dokumentów jako odrębnych. Z art. 150 § 1 k.p. wynika jedynie, że rozkłady czasu pracy tak samo jak okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie pracy bądź w obwieszczeniu. Zatem na podstawie tej definicji można wysnuć wniosek, że rozkład ma charakter ogólny i globalnie wskazuje dni tygodnia, kiedy pracownik pracuje i po ile godzin. Tymczasem harmonogram czasu pracy określa szczegółowo dni i konkretne godziny pracy w okresie rozliczeniowym.

Dziś podpowiadamy, o czym należy pamiętać, by planowanie pracy w grafikach nie skończyło się grzywną. Przypomnimy też, jak wypełnić ewidencję czasu pracy. Podajemy też przykład dwóch grafików opracowanych w systemie równoważnym: prawidłowego i błędnego.

1 Ustalamy okres rozliczeniowy i liczymy wymiar

Podstawową informacją, bez której nie ułożymy grafiku, jest wymiar czasu pracy. Ustalamy go na dany okres rozliczeniowy. Rachunki są prostsze, gdy jest on miesięczny. Więcej liczenia jest natomiast wtedy, gdy obejmuje on okresy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8270

Spis treści
Zamów abonament