Nie do końca gotowi na euro
Polska w styczniu spełniała dwa z pięciu kryteriów wymaganych do przyjęcia europejskiej waluty. Konieczne będzie jeszcze wypełnienie warunku stabilnych cen i kursu, a także przeprowadzenie odpowiednich zmian w polskim prawie
Obecnie członkami strefy euro jest 16 państw Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Cypr, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy). Pozostałe 11 państw członkowskich nie w pełni uczestniczy w Unii Gospodarczej i Walutowej. Dwa z nich (Dania i Wielka Brytania) posiadają tzw. klauzulę opt-out, która daje im prawo wyboru przyszłości walutowej. Jednakże w przypadku intencji przystąpienia do strefy euro, będą one podlegać takiej samej procedurze jak każde inne państwo członkowskie UE.
Pozostałe dziewięć państw członkowskich (Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Szwecja oraz Węgry) posiada status państwa członkowskiego Unii Gospodarczej i Walutowej z derogacją. Na mocy traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) państwa te zobowiązane są do spełnienia wszystkich kryteriów konwergencji i przyjęcia euro w przyszłości.
Formalnym warunkiem przyjęcia wspólnej waluty europejskiej przez państwo członkowskie Unii Europejskiej jest osiągnięcie trwałej konwergencji nominalnej i prawnej. KE i EBC dokonują oceny stopnia konwergencji gospodarczej, zgodności ustawodawstwa krajowego z wymogami traktatu oraz sprawdzają, czy zostały spełnione wymogi ustawowe dotyczące krajowych banków centralnych, tak aby mogły one się stać członkami eurosystemu. Ocena osiągnięcia przez kraj członkowski stopnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta