Lista długów upadłego nie zastępuje wyroku
Wyrok wydany przeciwko dłużnikowi, którego upadłość została ogłoszona później, może być podstawą przymusowego ściągnięcia zasądzonej nim należności po zakończeniu postępowania upadłościowego
Taki wniosek wyciągnąć można z niedawnej uchwały Sądu Najwyższego. Stwierdził w niej bowiem, że wyrok, nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności nie tracą z mocy prawa (automatycznie) wykonalności w części, która została umieszczona na prawomocnej liście wierzytelności sporządzonej w toku postępowania upadłościowego.
W nauce prawa inaczej
Trzeba zaznaczyć, że Sąd Najwyższy zajął w tej kwestii stanowisko odmienne niż przyjmowane dotychczas w nauce prawa. Według niej tytuł egzekucyjny w postaci wykonalnego wyroku traci w odniesieniu do takiej wierzytelności swą moc, bo zastępuje go wyciąg z listy wierzytelności.
Odwołuje się ona do art. 264 prawa upadłościowego i naprawczego, w myśl którego po zakończeniu postępowania upadłościowego tytułem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta