Delegowanych do USA ubezpieczamy w kraju
Za pracownika, którego wysyłasz do pracy w Stanach, składki płacisz w Polsce. Chyba że będzie tam pracował dłużej niż pięć lat. Wtedy płatności dokonujesz w instytucji amerykańskiej
Koniec z podwójnym oskładkowaniem. Koniec wstrzymywania wypłat świadczeń rentowo-emerytalnych. A to dzięki obowiązującej od 1 marca br. umowie z 2 kwietnia 2008 r. o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi (dalej umowa). Dotyczy ona osób, które podlegają lub podlegały ubezpieczeniom jednego lub obu państw oraz osób wywodzących od nich swoje prawa pochodne (przede wszystkim członkowie rodziny). Nie ma znaczenia ich obywatelstwo. Umowa ma więc zastosowanie do obywateli polskich, amerykańskich, obywateli państw trzecich, jak i bezpaństwowców, pod warunkiem że byli lub są ubezpieczeni w Polsce lub w USA.
Gdzie ubezpieczenia
Ogólna zasada jest taka, że podlegamy ubezpieczeniom tego państwa, na którego terytorium wykonujemy pracę najemną lub prowadzimy działalność na własny rachunek (art. 6 ust. 1 umowy). Wyjątek stanowią pracownicy delegowani na teren drugiego państwa oraz przedsiębiorcy, którzy czasowo przenieśli swoją działalność gospodarczą.
Pracownik wysłany przez polskie przedsiębiorstwo do pracy w USA jest nadal objęty ubezpieczeniami społecznymi w Polsce, pod warunkiem że przewidywany okres zatrudnienia w Stanach nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta