Gminy zarabiają na eksploatacji kopalin
Surowce naturalne są wielkim bogactwem. Kto jednak faktycznie na nich zarabia? Czy tylko zakłady wydobywcze, czy również lokalne społeczności?
Odpowiada Michał Kubicz, radca prawny w kancelarii Gide Loyrette Nouel
Obowiązujące przepisy ustawy z 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze dążą do zapewnienia podziału korzyści z eksploatacji kopalin pomiędzy zakłady górnicze, Skarb Państwa i lokalne społeczności w postaci jednostek samorządu terytorialnego. Służy temu instytucja wynagrodzenia z tytułu tzw. użytkowania górniczego (stanowiącego dochód Skarbu Państwa) oraz tzw. opłaty eksploatacyjne, z których część stanowi dochód gmin. Opłaty eksploatacyjne stanowią formę parapodatku zbliżonego charakterem do opłat za korzystanie ze środowiska. Taki ich charakter podkreśla nawet sam szczegółowy podział wpływów z tego tytułu: poza gminami, 60 proc. wpływów z opłat eksploatacyjnych stanowi przychód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zresztą rządowy projekt nowego prawa geologicznego i górniczego jeszcze bardziej zbliża opłaty eksploatacyjne do opłat za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta