Robiąc milowy krok, też można się potknąć
Kryzys przywództwa w mediach publicznych obrazuje dobitnie, że tak dalej być nie może. Projekt nowej ustawy medialnej to krok w kierunku normalności i przejrzystości – pisze szef Omnicom Media Group
Nikt już nie ukrywa, że sytuacja w mediach publicznych jest krytyczna. Polskie Radio jest pozbawione szefostwa. Telewizją Publiczną rządzi naprędce sklecona ekipa pogrobowców Romana Giertycha pod przywództwem Piotra Farfała. Wydaje się, że sytuacja jest na tyle groteskowa, iż nawet politycy Prawa i Sprawiedliwości przestali przypisywać własne grzechy obecnie rządzącym i nie nazywają projektu nowej ustawy medialnej zamachem na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Rozwój wypadków dowodzi dalekowzroczności Donalda Tuska, który po klęsce pierwszego projektu ustawy medialnej zapowiedział zaprzestanie dalszych prób. Wszystko wskazuje na to, że premier przewidział, iż sytuacja dojrzeje do zmian, a obecny system zarządzania mediami publicznymi oraz ludzie go strzegący skompromitują się sami. Nie trzeba było długo czekać. Po niewiele ponad roku od zaprzysiężenia rządu nikt poważny nie broni status quo. Kryzys przywództwa w mediach publicznych, kryzys w KRRiT, której członkowie nie są w stanie uchwalić własnego sprawozdania, obrazuje dobitnie, że tak dalej być nie może. System zarządzania mediami publicznymi w Polsce musi zostać zmieniony.
Milowy krok
Myślę, że projekt nowej ustawy jest pewnym kompromisem między interesami i przyzwyczajeniami klasy politycznej, postulatami odpolitycznienia mediów publicznych oraz wyborczą obietnicą zniesienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta