Po zmianie waluty kluczowe będą decyzje Europejskiego Banku Centralnego
Przed wejściem Polski do strefy euro ważne jest osiągnięcie możliwie wysokiego stopnia synchronizacji cykli koniunktury
W przeciwnym razie polityka pieniężna prowadzona przez Europejski Bank Centralny mogłaby być w znacznym stopniu niedopasowana do sytuacji gospodarczej w Polsce.
Eksperci wskazują na zwiększone ryzyko procyklicznej polityki Europejskiego Banku Centralnego. Polityka taka, zamiast zwiększać popyt w gospodarce, tłumiłaby go. Z kolei w okresach boomu następowałoby rozluźnienie polityki pieniężnej zwiększające i tak nadmierną presję inflacyjną. Ryzyko procyklicznej polityki EBC wystąpiłoby w sytuacji przesunięcia cyklu koniunkturalnego Polski w stosunku do strefy euro (fazy ożywienia i spowolnienia następowałyby wyraźnie później niż w strefie euro) lub innej częstotliwości wahań aktywności gospodarczej. Skutek byłby taki, że słuszne – z punktu widzenia sytuacji w całej strefie euro – posunięcia banku centralnego miałyby dla naszego kraju skutek odwrotny do zamierzonego. Takie sytuacje już w przeszłości w kilku krajach, które są dziś w unii walutowej, miały miejsce.
Elastyczność rynków
Podobne negatywne skutki może przynieść odmienność szoków dotykających polskiej gospodarki, a także inne niż w strefie euro odpowiedzi polskiej gospodarki na pojawiające się szoki popytowe i podażowe. Dla przykładu wpływ zaostrzenia polityki monetarnej przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta