Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po zmianie waluty kluczowe będą decyzje Europejskiego Banku Centralnego

31 marca 2009 | Ekonomia | Dział Ekonomiczny
Grecja, Hiszpania, Portugalia przed przyjęciem euro charakteryzowały się relatywnie niskim poziomem  PKB per capita. Mimo to dystans rozwojowy wszystkich tych krajów był wówczas zdecydowanie mniejszy niż obecny dystans dzielący Polskę od strefy euro.
źródło: Rzeczpospolita
Grecja, Hiszpania, Portugalia przed przyjęciem euro charakteryzowały się relatywnie niskim poziomem PKB per capita. Mimo to dystans rozwojowy wszystkich tych krajów był wówczas zdecydowanie mniejszy niż obecny dystans dzielący Polskę od strefy euro.

Przed wejściem Polski do strefy euro ważne jest osiągnięcie możliwie wysokiego stopnia synchronizacji cykli koniunktury

W przeciwnym razie polityka pieniężna prowadzona przez Europejski Bank Centralny mogłaby być w znacznym stopniu niedopasowana do sytuacji gospodarczej w Polsce.

Eksperci wskazują na zwiększone ryzyko procyklicznej polityki Europejskiego Banku Centralnego. Polityka taka, zamiast zwiększać popyt w gospodarce, tłumiłaby go. Z kolei w okresach boomu następowałoby rozluźnienie polityki pieniężnej zwiększające i tak nadmierną presję inflacyjną. Ryzyko procyklicznej polityki EBC wystąpiłoby w sytuacji przesunięcia cyklu koniunkturalnego Polski w stosunku do strefy euro (fazy ożywienia i spowolnienia następowałyby wyraźnie później niż w strefie euro) lub innej częstotliwości wahań aktywności gospodarczej. Skutek byłby taki, że słuszne – z punktu widzenia sytuacji w całej strefie euro – posunięcia banku centralnego miałyby dla naszego kraju skutek odwrotny do zamierzonego. Takie sytuacje już w przeszłości w kilku krajach, które są dziś w unii walutowej, miały miejsce.

Elastyczność rynków

Podobne negatywne skutki może przynieść odmienność szoków dotykających polskiej gospodarki, a także inne niż w strefie euro odpowiedzi polskiej gospodarki na pojawiające się szoki popytowe i podażowe. Dla przykładu wpływ zaostrzenia polityki monetarnej przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8281

Spis treści
Zamów abonament