Zadbaj o zdrowie pracownika, a zaoszczędzisz na obciążeniach wobec fiskusa
Pracodawca, który funduje zatrudnionym opiekę medyczną, może zaliczyć wydatki do kosztów. Problemy będę jednak ze świadczeniami dla osób, które nie są pracownikami
Nie powinno być wątpliwości, że wydatki na lekarza dla pracownika są związane z funkcjonowaniem firmy. Po to przecież zapewnia się załodze opiekę medyczną, aby zmotywować ją do wydajniejszej pracy. Zdrowy pracownik lepiej pracuje, wydatki mają więc związek z działalnością.
Ładnie ujęła to Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 22 grudnia 2008 r. (ILPB1/415-780/08-6/RP), w której czytamy: „wykupienie dla pracowników świadczeń medycznych niewątpliwie będzie miało wpływ na poprawę ich stanu zdrowia, dzięki czemu może ulec ograniczeniu absencja w pracy, co przełoży się na efektywność wykonywanych zadań. Oznacza to, że poniesienie wydatków jest racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do osiągania lub powiększania przychodów”.
Także Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 czerwca 2008 r. (IP-PB3-423-657/08-2/GJ) stwierdziła: „wydatki ponoszone przez spółkę na zapewnienie pracownikom opieki medycznej mogą mieć wpływ na zwiększenie identyfikacji pracowników z firmą oraz dobrej atmosfery wśród pracowników, zwiększenie ich motywacji”.
PrzykładSpółka X zafundowała pracownikom szczepienia przeciwko grypie. Wydatki zaliczyła do kosztów. Po to bowiem sfinansowała szczepienia, aby firma lepiej funkcjonowała. Grypa mogłaby solidnie przetrzebić załogę i spowodować duże problemy z bieżącą
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta