Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna, rock i reggae

18 kwietnia 2009 | Życie Warszawy
źródło: Życie Warszawy

Czy można zaśpiewać wiersze Tadeusza Gajcego? – zastanawiają się muzycy. Muzeum Powstania namówiło grupę rockowych artystów do karkołomnego przedsięwzięcia. Kazik, Armia i Dezerter zmagają się z poezją

Izabela Kraj, Marcin Flint

Lider zespołu rockowego Iluzjon Michał Dziadosz, zarazem polonista, zapytany o autorów najtrudniejszych do interpretacji wierszy nie ma wątpliwości. – Katastrofiści lat 30. i 40. Z Tadeuszem Gajcym na czele. Przez wielość niezrozumiałych dla przeciętnego czytelnika metafor. Barok, ksiądz Józef Baka czy Luis de Góngora to przy tym kaszka z mleczkiem – ocenia.

A interpretacja muzyczna? Wiersze Gajcego w rytmie reggae, rapu, rocka? – On nie myślał muzycznie – ucina Dziadosz.

A jednak! Muzeum Powstania Warszawskiego – które zdążyło już przyzwyczaić do niekonwencjonalnych pomysłów – tym razem chce wydać na 65. rocznicę płytę „Gajcy” z 15 lub 16 utworami. Ma być gotowa pod koniec czerwca.

– O Krzysztofie Baczyńskim wiedzą wszyscy, natomiast Gajcy jest poetą trochę zapomnianym. Może trudnym, ale równie interesującym. Chcemy o nim przypomnieć –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8296

Spis treści
Zamów abonament