Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drugie życie

18 kwietnia 2009 | Plus Minus | Agnieszka Rybak
Jarosław Wojtasiński z żoną założyli rodzinę zastępczą
źródło: Dziennik Wschodni
Jarosław Wojtasiński z żoną założyli rodzinę zastępczą
Zofia Żuczkowska
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Zofia Żuczkowska

Ich biografie dzielą się na dwie części. Można je czytać osobno, jakby życiorysy należały do zupełnie innych osób. Eksperymentujący student i pomagający więźniom filozof. Zakonnica na Ukrainie i matka dwojga dzieci. Inkasent i zawodowy ojciec 19 dzieci

Czy muszę być tym, kim byłem? Rafał Kowalczyk, filozof z Torunia, zadaje to pytanie przewrotnie. Sam był sprawcą zdarzenia, które odmieniło jego życie. Choć nie lubi określać tego samobójstwem.

Biografie wielu sławnych osób zawierają motyw radykalnej przemiany. Adam Chmielowski ze znanego malarza zmienił się w opiekującego się bezdomnymi zakonnika, który został świętym. W biografii Anny Dymnej w Wikipedii mniej miejsca zajmuje jej kariera aktorska niż działania w fundacji Mimo Wszystko. Zenon Laskowik zrezygnował z kabaretu, by zostać listonoszem. Historie trojga bohaterów, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoich trudnych przemianach, łączy walka o sens istnienia. Pokazali, że każde życie da się rozpocząć od nowa.

Zofia: Z Panem Bogiem w cywilu

Przychodzi taki moment, że żałujesz. – Zofia Żuczkowska, matka dwojga dzieci, od kilku lat po rozwodzie, mówi tak o decyzji, którą podjęła prawie 20 lat temu. – Żałuję, że poszłam do zakonu, że nie zostałam na uczelni, nie zrobiłam doktoratu.

W latach 80. było wiele powołań. Ona też właśnie wtedy coś poczuła.

Chodziła do dobrego liceum w Krakowie, na polonistykę dostała się bez problemu. Angażowała się w życie Kościoła. – Byłam twórcza, miałam wiele pomysłów, kochałam teatr. W ramach duszpasterstwa młodzieży przygotowywałam wieczornice, spektakle, jasełka. Jeździłam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8296

Spis treści
Zamów abonament