Spółka taniej pożyczy od wspólnika, ale może mieć problem z odsetkami
Brak podatku od czynności cywilnoprawnych na pewno wpłynie na wzrost popularności pożyczek udzielanych przez udziałowców. Największą przeciwwagą wszystkich zalet finansowania w ten sposób działalności spółki z o.o. są przepisy o cienkiej kapitalizacji
Gdy zewnętrzne źródła finansowania są coraz droższe i trudniej dostępne, wsparcie coraz częściej przychodzi od wspólników. Najbardziej popularną formą jest pożyczka. Korzystne zmiany w prawie podatkowym pozytywnie wpłynęły na atrakcyjność tej formy finansowania spółki z o.o.
Bez PCC
Od początku tego roku pożyczka udzielana spółce z o.o. przez jej udziałowca nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przyjęcie takiej regulacji oznacza powrót do rozwiązań obowiązujących przed 2007 r. Zmiana ta wynika przede wszystkim z postanowień dyrektywy Rady nr 2008/7/WE dotyczącej opodatkowania podatkami pośrednimi kumulacji kapitału, która zaleca zwolnienie od podatku pożyczek udzielanych spółkom, jeżeli wierzyciel jest uprawniony do udziału w zysku spółki.
Należy przy tym podkreślić, że brak opodatkowania PCC pożyczek udzielanych przez wspólników nie dotyczy sytuacji, gdy pożyczkobiorcą jest spółka osobowa. W takich wypadkach pożyczki niezmiennie pozostają opodatkowane stawką 0,5 proc.
Wystarczy jeden udział
W odróżnieniu od większości innych regulacji dotyczących przywilejów podatkowych przy transakcjach między podmiotami powiązanymi brak opodatkowania PCC pożyczki udzielonej spółce przez jej wspólnika nie jest uwarunkowany przekroczeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta