Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można ukarać kierowcę za nadmierne zużycie paliwa

15 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Powszechną praktyką firm zatrudniających kierowców jest ustalanie dopuszczalnych norm zużycia benzyny przez tych podwładnych. Pracodawca powinien uzyskać od nich zgodę na potrącenie kosztów nadwyżek jej zużycia. To jednak, w jaki sposób będzie się kształtowała odpowiedzialność za takie przekroczenia, zależy od treści zawartej między stronami umowy

Odpowiedzialność kierowców za nadmierne zużycie paliwa opiera się na zasadach określonych w art. 124 kodeksu pracy. Przepis ten przewiduje pełną odpowiedzialność odszkodowawczą pracownika za powierzone mu, i w miarę szczegółowo określone, mienie pracodawcy, z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Jeśli pracownik nie rozliczy się z tego mienia, wówczas na nim spoczywa ciężar dowodu. Należy jednak pamiętać, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek udowodnienia pracownikowi wyrządzenia szkody w tym mieniu i jej wysokości. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 14 maja 1998 r. (I PKN 129/98), jakakolwiek zmiana w tym zakresie, nawet w drodze umowy, jest niedopuszczalna.

Konieczna umowa

Ta wzmożona odpowiedzialność podwładnego za powierzone mu mienie firmy (wynikająca z art. 124 k.p.) uzależniona jest jednak od poprawnego na piśmie przekazania mu tego mienia i zapewnienia mu odpowiednich warunków pozwalających na strzeżenie mienia i wyliczenie się z niego. Jeśli więc pracownik wykaże, że szkoda powstała na skutek okoliczności związanych z obowiązkami pracodawcy, to zostanie uwolniony od tej wzmożonej odpowiedzialności.

Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej, niezawarcie na piśmie umowy o odpowiedzialności za mienie powierzone nie powoduje jej nieważności.

Strony mogą już przy zawieraniu umowy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8344

Spis treści
Zamów abonament