Najemcy mają coraz większe wymagania
W ciągu ostatnich trzech miesięcy czynsze ofertowe spadły o 10 – 30 proc. Najtańsze propozycje właścicieli takich pomieszczeń opiewają dziś na kwoty rzędu 80 – 100 zł za mkw. miesięcznie
Na rynek trafia coraz więcej powierzchni handlowych znajdujących się w starszych budynkach mieszkalnych. Powodów tej sytuacji jest kilka. Z pewnością wpływ na zwalnianie parterów w blokach z lat 70. czy 80. ma rosnąca liczba oddawanych do użytku nowych inwestycji, w których deweloperzy z założenia przeznaczają partery na funkcje handlowe, dywersyfikując tym samym swoją ofertę. Przedsiębiorcy zwalniają więc starsze lokale i wynajmują nowe. – Powierzchnie oddawane dziś przez deweloperów są lepiej przystosowywane do pełnienia funkcji handlowo-usługowych. Ich wysokość sięga co najmniej trzech metrów, mają duże witryny oraz wentylację mechaniczną. Nie są to więc lokale typowo mieszkalne zaadaptowane do potrzeb komercyjnych – podkreśla Waldemar Oleksiak z Emmerson Nieruchomości.
Trudne czasy
Z najmu rezygnują również bardzo liczący się na rynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta