Im więcej pożyczasz, tym droższy kredyt
Dobrze zarabiająca osoba, niemająca nikogo na utrzymaniu, bez karty kredytowej i bez innego zadłużenia może nie otrzymać kredytu. Nawet gdy ma zdolność kredytową. Nie jest bowiem wiarygodna dla banku
Banki diametralnie zmieniły podejście do klientów. – Przed kryzysem obowiązywała zasada, że im wyższy kredyt, tym lepsze warunki cenowe mogliśmy wynegocjować. Dziś panuje opinia, że im wyższy kredyt, tym większe potencjalne ryzyko, a tym samym wyższa marża banku – twierdzi Aleksander Paszyński z Domu Kredytowego Notus.
Co trzeba zrobić, by dziś pożyczyć pieniądze na mieszkanie? Większość analityków twierdzi, że idealnie jest, gdy osoba starająca się o kredyt ma: wkład własny (min. 10 proc.), idealną historię spłaty starych zadłużeń, zdolność kredytową wyższą o 20 – 30 proc. niż rok temu przy tym samym kredycie, stałe zatrudnienie, współkredytobiorcę oraz upatrzony lokal w stanie zaawansowanym lub najlepiej gotowy (ale nie w wielkiej płycie). Do tego potencjalny kredytobiorca powinien mieć jeszcze dużo cierpliwości i zarezerwować sobie dwa – trzy miesiące na przejście procedur bankowych i wypłatę pieniędzy.
Bez wkładu drożej
Czy jednak uda się zaciągnąć kredyt hipoteczny bez minimalnego wkładu własnego?
– Na rynku nadal jest dziesięć banków, które są skłonne udzielić kredytu w złotych klientom nieposiadającym wkładu własnego. Na podobny kredyt we frankach szwajcarskich możemy jednak liczyć już tylko w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta