Ile musimy oddać fiskusowi, gdy zamykamy firmę
Przedsiębiorca, który zdecyduje o zaprzestaniu działalności, musi pamiętać o rozliczeniach z fiskusem. Musi sporządzić remanent likwidacyjny, odpowiednio ustalić dochód i odprowadzić 10-proc. podatek dochodowy
Przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają regulacje skierowane do osób, które chcą zakończyć działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o PIT w razie zawiadomienia urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej podatnik powinien ustalić dochód od pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi. W tym celu w pierwszej kolejności musi na podstawie cen zakupu ustalić ich wartość. Następnie należy ją pomnożyć przez określony w tym przepisie wskaźnik, który ma odzwierciedlać rentowność firmy. Podatnik oblicza go, dzieląc wysokość dochodu przez wartość przychodów, biorąc pod uwagę te dane z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności (chodzi o datę wskazaną w zawiadomieniu skierowanym do urzędu skarbowego). Jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił, to przyjmuje się dochód i przychód z roku podatkowego poprzedzającego rok, w którym nastąpiła likwidacja.
Przepisy nie wskazują, co zrobić, jeśli także wtedy firma ponosiła stratę. Skoro więc nie określają podstawy opodatkowania, to należy przyjąć, że nie ustala...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta