Przy zmiennym kursie trudno wycenić przychody i koszty
Po wprowadzeniu od 2007 r. zmian w przepisach ustaw o podatku dochodowym miały zniknąć wątpliwości związane z zasadami rozliczania różnic kursowych. Niestety, tak się nie stało. Dużo problemów jest z ustaleniem „faktycznego kursu waluty”
Jest to kurs waluty, po jakim powinna być przeliczona dla celów ustalenia różnic kursowych wartość wcześniej zaksięgowanego przychodu lub kosztu uzyskania przychodu (art. 24c ust. 2 i 3 ustawy o PIT i odpowiednio art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT).
Kurs bankowy lub kantorowy
Jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 18 września 2008 r. (ILPB3/423-354/08-4/HS), faktycznie zastosowany kurs waluty to kurs, który należy zastosować w celu wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić, czy nie występują różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o CIT, np. kurs kupna lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta