Gdy należność zmienia się w odszkodowanie, trzeba skorygować VAT
Przyjmując zadatek na poczet wykonania umowy, przedsiębiorca musi naliczyć VAT. Gdy umowa nie dojdzie do skutku, powinien skorygować należny podatek
Z przepisów kodeksu cywilnego (>patrz ramka) wynika, że zadatek jest określoną sumą pieniężną przekazywaną kontrahentowi przy zawieraniu umowy (w doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że przedmiotem zadatku mogą być także rzeczy). Pełni on funkcję zabezpieczającą wierzyciela, a w razie niewykonania umowy przez dłużnika niewątpliwie można go uznać za rodzaj odszkodowania. Przyjrzyjmy się skutkom podatkowym zatrzymania zadatku.
Podatek, gdy pobierzemy
Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Literalne brzmienie przepisu nakazuje zatem opodatkowanie zadatku w momencie jego przyjęcia. W ciągu siedmiu dni trzeba wystawić fakturę potwierdzającą otrzymanie zadatku (tak § 10 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. regulującego zasady wystawiania faktur, DzU nr 212, poz. 1337).
Pamiętajmy, że data wystawienia faktury nie wpłynie w tej sytuacji na zmianę terminu powstania obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta