Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gratyfikacja pracownika tworzącego wynalazek to nie wynagrodzenie za pracę

15 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska
Twórcom  projektów  wynalazczych przysługuje  wynagrodzenie od efektów  uzyskanych  ze stosowania danego  projektu
autor zdjęcia: Dariusz Majgier
źródło: Fotorzepa
Twórcom projektów wynalazczych przysługuje wynagrodzenie od efektów uzyskanych ze stosowania danego projektu

Jeśli zatrudniona w firmie osoba dokonała wynalazku, opracowała wzór przemysłowy albo użytkowy w wyniku wykonywania obowiązków pracowniczych, to ma prawo do zapłaty. Jeśli jednak zakład pracy stanie się niewypłacalny, podwładny ma mniejsze szanse na otrzymanie takich należności niż pensji zasadniczej

Czasem zdarza się tak, że pracownik tworzy wzór użytkowy czy przemysłowy albo wynalazek, a pracodawca z niego korzysta. Wówczas za takie dokonania należy mu się wynagrodzenie. Mówi o tym art. 22 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst. jedn. DzU z 2009 r. nr 3, poz. 24 ze zm.).

Jeżeli strony nie uzgodniły wysokości wynagrodzenia, ustala się je w słusznej proporcji do korzyści przedsiębiorcy z wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego. Przy czym uwzględnia się okoliczności, w jakich taki projekt został dokonany. W szczególności bierze się pod uwagę zakres udzielonej twórcy pomocy przy dokonaniu wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego, oraz zakresu obowiązków pracowniczych twórcy w związku z ich dokonaniem.

W ciągu dwóch miesięcy

Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, wynagrodzenie wypłaca się w całości najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy po upływie roku od dnia uzyskania pierwszych korzyści z wynalazku, wzoru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8344

Spis treści
Zamów abonament