Niesłusznie zwolniony ma szansę na rekompensatę
Szef, który rozstał się z pracownikiem niezgodnie z przepisami, ponosi finansowe konsekwencje swojej błędnej decyzji. Chodzi głównie o wynagrodzenie za czas pozostawania bez zajęcia
Jeśli firma nieprawidłowo rozwiązała z kimś umowę o pracę, może się zdarzyć, że sąd przywróci go do pracy na poprzednich warunkach i dodatkowo przyzna wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia. Gdy zastosowała wypowiedzenie krótsze od ustawowego, zapłaci wynagrodzenie za okres pozostały do zakończenia umowy o pracę. Odwołanemu ze stanowiska z naruszeniem prawa uiści z kolei pensję za czas wypowiedzenia lub równy wypowiedzeniu.
Wszystkie te należności obliczamy tak jak ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy. Wynika to z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.). Stosujemy zatem § 14 – 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., dalej rozporządzenie urlopowe).
Za czas pozostawania bez posady
Przywróconemu do pracy w wyniku bezprawnego lub źle umotywowanego wypowiedzenia szefa należy się – zgodnie z art. 47...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta