Za niepobrany podatek od wynagrodzenia pracownika odpowiada wyłącznie płatnik
Na przedsiębiorcach wypłacających wynagrodzenia z umowy o pracę czy umowy-zlecenia ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy. Ze względu na niejasne przepisy i sprzeczne interpretacje nieraz trudno prawidłowo się z niego wywiązać
Dotyczy to w szczególności tzw. nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń w naturze, które – dla celów podatkowych – zrównane są z wynagrodzeniem zasadniczym. O ile jednak wypłata pensji nie rodzi wątpliwości co do zakresu opodatkowania i związanych z tym obowiązków, jakie ciążą na płatniku, o tyle np. nieodpłatne świadczenia już tak. Płatnicy bardzo często stają przed problemem, czy dany składnik wynagrodzenia powinien zostać opodatkowany, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.
Tymczasem płatnik, który nie pobierze zaliczki na podatek lub pobierze ją w niższej, niż wynikałoby to z przepisów, wysokości, musi liczyć się z odpowiedzialnością przewidzianą w ordynacji podatkowej (dalej op). Odpowiedzialność karnoskarbową przewiduje z kolei kodeks karny skarbowy.
Za co odpowiedzialność
W świetle art. 30 § 1 op płatnik odpowiada za podatek niepobrany lub pobrany a niewpłacony. Odpowiedzialność ta wyłączona jest w sytuacji, gdy odrębne przepisy stanowią inaczej lub podatek nie został pobrany z winy podatnika (art. 30 § 5).
Od 1 stycznia 2007 r. w op pojawił się art. 26a, który dotyczy wprawdzie odpowiedzialności podatnika za zobowiązania podatkowe, jednak jego analiza wskazuje, że pośrednio wpływa także na odpowiedzialność płatnika.
Wynika z niego bowiem, że podatnik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta