Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Policjant strzeli szybciej

23 lipca 2009 | Kraj | Grażyna Zawadka
Adam Rapacki, wiceszef MSWiA jerzy dudek
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Adam Rapacki, wiceszef MSWiA jerzy dudek

Nowe uprawnienia służb. Maski i blokady na kolana dla zatrzymanych, rezygnacja ze strzału ostrzegawczego – to propozycje MSWiA

„Rz” dotarła do przygotowanego przez MSWiA projektu ustawy o zasadach użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez wszystkie służby (m. in. policję, ABW, Straż Graniczną).

Co proponuje resort? By zrezygnować ze strzału ostrzegawczego. Mundurowy po okrzyku określającym formację, np. „Policja!”, i ostrzeżeniu „Stój, bo strzelam!”, będzie mógł od razu otworzyć ogień w stronę przestępcy, który nie podporządkuje się jego poleceniom.

Według autorów projektu strzał ostrzegawczy może przynieść więcej szkody niż pożytku. – Oddany na przykład w sufit może zagrozić niewinnym ludziom – przyznaje Piotr Maciejczyk „Cień”, były oficer GROM.

– W terenie zabudowanym strzał ostrzegawczy stwarza duże ryzyko. Rykoszet może ranić osoby postronne – dodaje dr Zbigniew Rau, były wiceszef MSWiA i były oficer policji. – Nie obawiałbym się tu nadużyć. Praktyka jest taka, że policjanci używają broni w ostateczności.

Bo warunki użycia broni się nie zmienią: ma to być środek ostateczny, stosowany w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, gdy zawiodą wszystkie inne. – Argumentacja jest przekonująca. Ale jeżeli zrezygnuje się ze strzałów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8377

Spis treści
Zamów abonament