Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W krajowych antykwariatach ceny są najwyższe

23 lipca 2009 | Moje Pieniądze | Piotr Cegłowski
Kazimierz Kozica - historyk kartografii
autor zdjęcia: Piotr Cegłowski
źródło: Fotorzepa
Kazimierz Kozica - historyk kartografii

Rz: Wielki kolekcjoner Tomasz Niewodniczański z Bitburga w Niemczech przekazał swe wspaniałe zbiory poloniców Zamkowi Królewskiemu w Warszawie.

Przez dziewięć lat byłem jego bliskim współpracownikiem. Nie chcąc rozstać się z kolekcją, której poświęciłem tyle czasu, pracuję nad nią dalej na zamku. Dzisiejsza wartość zbiorów jest wielokrotnością kwot, które poszczególne obiekty kosztowały przed laty. Wiele z nich doktor Niewodniczański wyszukał i kupił w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, gdy polonica miały relatywnie niewysokie ceny. Nic więc dziwnego, że później niejednokrotnie stwierdzał: „Szkoda, że w niektórych przypadkach zrezygnowałem z zakupu, uważając cenę za zbyt wygórowaną. Dzisiaj gotów byłbym zapłacić znacznie więcej”.

Dzieła sztuki najwyżej ceni się w krajach, z których pochodzą ich twórcy.

Podobnie dzieje się w przypadku map. Regułą jest to, że zbliżonej jakości dzieła kartograficzne pochodzące z tej samej oficyny mogą mieć bardzo zróżnicowane ceny tylko ze względu na to, co ukazują. Najdroższe są dawne mapy Ameryki, Cypru, Ziemi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8377

Spis treści
Zamów abonament