Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka powiązanych świadczeń nie zawsze składa się na jedną usługę

23 lipca 2009 | Dobra firma | Joanna Rudzka Agnieszka Kietlińska

Najem mieszkań oraz sprzątanie części wspólnych budynku to czynności samodzielne. Dlatego nie można uznać, że dla celów VAT jest to jedno świadczenie

Taka konkluzja wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 11 czerwca 2009 r. w sprawie RLRE Tellmer Property sro (Tellmer) przeciwko Finanční ředitelství v Ústí nad Labem (C-572/07).

Trybunał kolejny raz zmierzył się z zagadnieniem kompleksowości usługi. Tym razem z pytaniem prejudycjalnym wystąpił sąd czeski. Chodziło o rozstrzygnięcie problemu, czy opłaty za sprzątanie części wspólnych wynajmowanego budynku są, podobnie jak najem, zwolnione od czeskiego podatku od wartości dodanej (VAT).

Czy sprzątanie jest zwolnione tak jak najem

Tellmer jest właścicielem budynków z mieszkaniami oddawanymi w najem. Poza czynszem pobiera od lokatorów odrębnie fakturowane kwoty tytułem sprzątania części wspólnych budynku (sprzątaniem zajmują się dozorcy budynków). Spółka uznała, że wynajem oraz usługi ściśle związane z wynajmem mieszkań, takie jak sprzątanie części wspólnych, są świadczeniami niepodzielnymi (kompleksowymi) objętymi jednolitym opodatkowaniem VAT. W efekcie spółka traktowała usługi sprzątania w ten sam sposób co czynsz z tytułu najmu, tj. jako zwolnione z VAT. Nie zgodziły się z tym czeskie organy podatkowe. Uznały bowiem, że Tellmer powinien traktować obciążenia za usługi sprzątania części wspólnych odrębnie od czynszu z tytułu najmu. Efektem tego powinno być opodatkowanie VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8377

Spis treści
Zamów abonament