Zanim zapłacisz komornikowi, sprawdź, czy się nie pomylił
Za prowadzenie egzekucji dłużnik musi zapłacić. Jego dług zostaje bowiem powiększony o dodatkowe koszty. Jeśli stwierdzi, że komornik żąda za dużo, może złożyć skargę do sądu
Pamiętajmy jednak, że skarżyć można się dopiero na postanowienie komornika wydawane w związku z zakończeniem egzekucji, w którym ustala on wysokość kosztów egzekucji i przyznaje koszty zastępstwa adwokackiego.
Za co i ile się należy
Za dokonaną egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową, która wynosi 15 proc. wartości egzekwowanego świadczenia. Nie może być jednak niższa niż 1/10 i wyższa niż 30-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Opłatę ustala komornik w wysokości odpowiedniej do poniesionych przez niego wydatków, nakładu jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji. Nie liczmy na to, że opłaty unikniemy w razie umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela czy przy umorzeniu egzekucji z mocy prawa. W obu tych wypadkach komornik zażąda zapłaty.
Skąd się dowiemy, ile trzeba zapłacić? Z postanowienia, w którym wezwie nas do uiszczenia należności w ciągu 14 dni od dnia doręczenia postanowienia. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta