Jak skutecznie dochodzić należności
Zaległych podatków można dochodzić z wielu źródeł. Najczęściej będzie to wynagrodzenie za pracę oraz rachunki bankowe dłużnika. W ostateczności, gdy inne środki nie pomogą, należności można dochodzić z zajętych rzeczy ruchomych i nieruchomości
Organ podatkowy sporządza upomnienie według wzoru określonego w przepisach rozporządzenia z 22 listopada 2001 r. Sporządza się je w dwóch egzemplarzach, z których jeden należy doręczyć zobowiązanemu, drugi natomiast pozostaje w aktach sprawy.
Upomnienie doręcza się podatnikowi lub jego pełnomocnikowi (przedstawicielowi) za pokwitowaniem odbioru. Czynności tej można dokonać za pośrednictwem poczty, przez pracowników wierzyciela, jak również przez inne upoważnione do tego osoby. Można je doręczyć zarówno w miejscu zamieszkania podatnika oraz w miejscu pracy, a także w każdym innym miejscu, w którym dłużnika się zastanie.
Doręczenie zastępcze
Przepisy art. 39 – 49 kodeksu postępowania administracyjnego, określające zasady doręczania pism, przewidują również sytuacje, w których pismo uznaje się za doręczone, pomimo, że adresat odmówił jego przyjęcia. W przypadku gdy podatnik odmówi odbioru upomnienia, uznaje się je za doręczone w dniu odmowy jego przyjęcia. Pamiętać jednak należy, aby na kopercie lub upomnieniu znalazła się sporządzona przez doręczającego adnotacja o odmowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta