Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wnioski o zwrot zagranicznego VAT firmy będą składać we własnym kraju

23 lipca 2009 | Dobra firma | Krzysztof Bramorski

Od 1 stycznia 2010 r. przedsiębiorcy chcący odzyskać VAT od zagranicznych zakupów będą składać wniosek o jego zwrot w państwie siedziby, a nie, jak było do tej pory, w państwie, w którym został poniesiony wydatek

Taką zmianę wprowadza dyrektywa Rady z 12 lutego 2008 r. nr 2008/9/WE określająca nowe zasady zwrotu VAT podatnikom z Unii Europejskiej, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim właściwym do zwrotu tego podatku.

Dyrektywa ta będzie miała zastosowanie do wniosków o zwrot złożonych po 31 grudnia 2009 r. Przyjęte w niej rozwiązania mają na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców, gdyż państwa członkowskie w razie opóźnienia zwrotu będą zobowiązane do wypłaty odsetek. Natomiast dzięki wykorzystaniu elektronicznej formy wysyłania wniosku procedura zwrotu podatku zostanie znacznie uproszczona.

Więcej czasu na złożenie wniosku

I tak, zgodnie z przepisami dyrektywy, wnioski będą składane w formie elektronicznej, w państwie właściwym dla siedziby podatnika. W konsekwencji polski przedsiębiorca nie będzie występować o zwrot za granicą, tylko będzie to czynić za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego, który jego wniosek przekaże państwu członkowskiemu właściwemu dla zwrotu podatku.

Dodatkowo dyrektywa wydłuża termin na wystąpienie o zwrot VAT do 30 września roku kalendarzowego następującego po okresie zwrotu (obecnie z wnioskiem takim można wystąpić do 30 czerwca). Pamiętać należy, że wniosek zostanie uznany za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8377

Spis treści
Zamów abonament