Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świeżo uchwalony przepis trzeba udoskonalić

08 sierpnia 2009 | Prawo | Antoni Bojańczyk
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Podstawą wznowienia postępowania karnego powinna być także niekonstytucyjność przepisu procesowego – uważa doktor prawa, adiunkt na WPiA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

W błyskawicznym tempie przebiegały prace nad projektem senackiej noweli do kodeksu postępowania karnego: do laski marszałkowskiej projekt został zgłoszony pod koniec kwietnia, ustawę uchwalono 16 lipca. Zmienia ona ujęcie podstawy wznowienia postępowania karnego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

W toku prac legislacyjnych poprawiono pewne niedoróbki projektu, jednak obecny kształt ustawy obciążony jest jedną podstawową wadą: przepis art. 540 § 2 k.p.k. nie dopuszcza wznowienia postępowania karnego w razie stwierdzenia przez Trybunał niekonstytucyjności przepisu prawa procesowego.

Co orzekł Trybunał

W wyroku z 7 września 2006 r. Trybunał orzekł, że przepis kodeksu postępowania karnego określający podstawę do wznowienia postępowania na korzyść oskarżonego, jeżeli w wyniku orzeczenia Trybunału stracił moc lub uległ zmianie przepis będący podstawą skazania lub warunkowego umorzenia postępowania, jest niezgodny z niektórymi przepisami konstytucji w zakresie, w jakim ogranicza możliwość wznowienia postępowania jedynie do dwóch wskazanych w nim przypadków (skazania lub warunkowego umorzenia postępowania karnego).

Oznacza to, że Trybunał uznał, iż konieczne jest wprowadzenie takich zmian w procedurze, by możliwe było wznowienie postępowania karnego także wtedy, gdy została stwierdzona niekonstytucyjność przepisu stanowiącego podstawę orzeczenia np. o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8391

Spis treści
Zamów abonament