Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzice nie odpowiadają za spadkowe długi dziecka

08 sierpnia 2009 | Prawo | Izabela Lewandowska

Jeśli dziecko odziedziczyło schedę z samymi długami, wierzyciele zmarłego spadkodawcy mogą je ściągnąć wyłącznie z jego majątku

W 2005 r. zmarł ojciec czytelniczki. Aby uwolnić się od spłaty licznych długów, które pozostawił (kilka niespłaconych kredytów w bankach), trójka jego dzieci odrzuciła spadek u notariusza. Czytelniczka ma sześcioletnią dziś córkę. Po czterech latach firma ściągająca długi poinformowała ją, że córka jest spadkobierczynią swojego dziadka i czytelniczka – jako jej matka – musi spłacić dług ojca wobec jednego z banków.

Rodzice czytelniczki byli rozwiedzeni. Jej ojciec alkoholik nie miał nic prócz długów. Pyta ona, czy rzeczywiście jej córka odziedziczyła długi po dziadku. Czy firma windykacyjna może ściągnąć je teraz z wynagrodzenia za pracę jej lub jej męża albo zająć ich samochód czy mieszkanie?

Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi „tak”. Na pozostałe: „nie”.

Jedni odrzucają, przypada następnym

W razie odrzucenia spadku powstaje taka sytuacja, jakby osoba odrzucająca nie dożyła jego otwarcia, czyli umarła przed spadkodawcą. To zaś oznacza m.in., że zamiast niej schedę (lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8391

Spis treści
Zamów abonament