Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy kąpiele w sierpniowym słońcu

08 sierpnia 2009 | Plus Minus | Aleksander Kopiński
Ze słynnej pływalni Legii pozostanie niedługo już tylko wieża do skoków
autor zdjęcia: Piotr Kowalczyk
źródło: Fotorzepa
Ze słynnej pływalni Legii pozostanie niedługo już tylko wieża do skoków
Główny budynek pływalni, stan z 1928 r. (fot: „Architektura i Budownictwo”)
źródło: Rzeczpospolita
Główny budynek pływalni, stan z 1928 r. (fot: „Architektura i Budownictwo”)

Wśród śmiechu i gwaru na basenie Legii w lecie poprzedzającym wojnę mało kto dostrzegał zwiastuny nadchodzącej „epoki pieców”

Modernistyczny, robiący niegdyś ogromne wrażenie budynek warszawskiej pływalni Legii przy Łazienkowskiej, dziś coraz bardziej popada w ruinę. Wkrótce na całym terenie między sąsiednim, modernizowanym obecnie Stadionem Wojska Polskiego a ulicą Czerniakowską ma zostać wzniesione centrum hotelowo-konferencyjne. Ale na razie powstanie tam wielki plac parkingowy. Górować nad nim będzie swoiste dzieło rzeźbiarskie: efektowna żelbetowa wieża do skoków, którą jako najbardziej charakterystyczny element założenia nakazały inwestorowi zachować stołeczne służby konserwatorskie.

Zaniedbana, od lat ziejąca pustką niecka basenu – ultranowoczesnego w momencie otwarcia u schyłku 1928 roku – znajdowała się w tak złym stanie, że przeciw jej rozbiórce nie protestowali nawet najradykalniejsi obrońcy zabytków. Dawno już nadawała się tylko do tego, by napełnić ją wspomnieniami o minionych dniach świetności. Nie wszystkie z tych wspomnień dotyczą jednak emocji sportowych.

W czasach swojej międzywojennej świetności pływalnia Legii była bowiem przede wszystkim ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego Warszawy. Miejscem spotkań, w którym po prostu wypadało bywać. Wiele toczonych tam wówczas rozmów i zaobserwowanych zdarzeń utrwalonych zostało w literaturze pięknej, pamiętnikach i publicystyce. Podzwonnym dla obiektu, którego historia właśnie dobiegła końca, niech będzie przypomnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8391

Spis treści
Zamów abonament