Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do wypoczynku i świadczeń licz 14 kolejnych dni

12 sierpnia 2009 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Oddajemy załodze 14 sierpnia wolny dzień w zamian za święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przypadające w sobotę 15 sierpnia. Czy do 14-dniowego wypoczynku mogę pracownikowi wliczyć także ten dzień? A czy do wypłaty świadczenia urlopowego mam także wziąć to wolne?

Tak Zgodnie z art. 162 k.p. pracownik może podzielić urlop wypoczynkowy na części. Ale przynajmniej jedna partia wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Przepis nie precyzuje, że musi to być okres urlopu, mówi tylko o wypoczynku. W takiej sytuacji wliczamy do niego wolne dni wynikające ze świąt, niedziel czy te z racji pięciodniowego tygodnia pracy, czyli na ogół soboty. Przykładowo u tego, kto rozpoczyna wakacje od poniedziałku 17 sierpnia, 14-dniowy wypoczynek przypada już od 14 sierpnia i skończy się 27 sierpnia.

Podobnie jest ze świadczeniem urlopowym, choć przepis posługuje się pojęciem „pracownika korzystającego w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych” (art. 3 ust. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.). Ze sposobu udzielania urlopu wynika jednak, że pracodawca daje go tylko na dni zajęć podwładnego.

Brak okładki

Wydanie: 8394

Spis treści
Zamów abonament