Firma nie daje rady funkcjonować dalej i sąd orzeka o jej upadku
Paradoksalnie dużo mniej kosztowne i łatwiejsze może okazać się definitywne zakończenie działalności. Niemal od razu ubywa pracodawcy zobowiązań, które przejmuje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Gdy pracodawca jest w stanie upadłości i likwidacji, rygorystyczne nakazy wobec niego łagodnieją, a przestają obowiązywać regulacje chroniące podwładnych przed utratą miejsca pracy. Chodzi m.in. o skrócenie okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony, jeżeli następuje to z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 361 k.p.). Trzymiesięczny okres wymówienia maleje do miesiąca, a za pozostały okres pracownik otrzymuje odszkodowanie.
Koniec ochrony
W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu uchylona zostaje ochrona przed wypowiedzeniem. Wyłącza się stosowanie zarówno art. 41 k.p., jak i innych regulacji szczególnych dających ochronę przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Chodzi np. o te wynikające z ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.).
Od dnia ogłoszenia upadłości przestają pracodawcę wiązać przepisy ograniczające wypowiadanie i rozwiązywanie umów o pracę, a ogłoszenie upadłości jest uznawane za wystarczającą przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok SN z 9 stycznia 2001 r., I PKN 171/00).
Kasa, ale nie w całości ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta