Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wczasy chronią przed zwolnieniem

12 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Planowaliśmy wypowiedzieć podwładnemu angaż. Rozmowy na ten temat trwały już od kilku tygodni, prawdopodobnie pracownik dowiedział się o tym i szybko wziął cztery dni urlopu na żądanie. Potem zgodnie z planem i tak idzie na tydzień urlopu. Czy to prawda, że w tym czasie nie możemy się z nim rozstać?

Tak. Urlop wypoczynkowy jest szczególnym okresem, w którym pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem. Taką osłonę daje mu bowiem art. 41 k.p. Urlop na żądanie, choć udzielany w nietypowym trybie, jest także rodzajem urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że w czasie jego trwania pracownik również jest chroniony przed zwolnieniem za wypowiedzeniem. Nie oznacza to jednak, że w czasie wypoczynku z podwładnym w ogóle nie wolno rozwiązać stosunku pracy. Pracownik może bowiem zostać zwolniony ze swojej winy bez wypowiedzenia, jeśli zaistnieją ku temu przesłanki (zwolnienie dyscyplinarne z art. 52 k.p.). Natomiast korzystanie

z urlopu nie przeszkadza w rozwiązaniu umowy za porozumieniem, w wypowiedzeniu umowy przez pracownika lub odejściu z pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy.

Podstawa prawna:

– art. 41 kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8394

Spis treści
Zamów abonament