Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z euro warto trochę poczekać

12 sierpnia 2009 | Ekonomia | Jakub Kurasz
Mateusz Morawiecki
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Mateusz Morawiecki

- Mamy szansę wyjść z tego kryzysu w miarę suchą nogą oraz w dużo lepszym stanie niż nasi sąsiedzi - mówi Mateusz Morawiecki, prezes Banku Zachodniego WBK

Rz: Czy ze względu na sytuację naszych firm i niedobory kapitałowe w bankach nie można wykluczyć, że jakiś polski bank będzie miał poważne problemy i upadnie? Czy dziś polski system bankowy jest nadal zdrowy?

Mateusz Morawiecki: Jest w dość w dobrej kondycji, ale temperatura jest lekko podniesiona, powiedziałbym, że jest w stanie podgorączkowym. Ten stan nie wyrządza nam wielkich szkód, ale ogranicza aktywność systemu bankowego. Nie podzielam najczarniejszych scenariuszy, wydaje mi się jednak, że nie jest to jeszcze moment, w którym można łatwo rozwijać akcję kredytową. Cały czas problemem są kapitały i płynność. Część instytucji finansowych, jak wynika z ogłoszonych już przez niektóre banki raportów półrocznych, boryka się z problemem rezerw. Ale to stan, którego oczywiście nijak nie można porównać np. do położenia gospodarczego państw bałtyckich.

Ale w Irlandii, skąd pochodzi główny akcjonariusz pana banku Allied Irish Banks, atmosfera wokół banków jest gorąca. Nastroje społeczne są złe, wiele osób, zresztą nie tylko w Irlandii, uważa, że to same banki wytworzyły obecny kryzys finansowy i to banki są winne faktu, że mamy do czynienia z globalnym spowolnieniem. Co pan na to?

To jest daleko idące uproszczenie. Myślę, że ciężko wskazać jednego, konkretnego winnego. Choćby dlatego, że gospodarka jest zbyt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8394

Spis treści
Zamów abonament