Pracownik może rywalizować z pracodawcą, jeśli nie podpisze nakazu lojalności
Zatrudnienie w danej firmie jeszcze nie oznacza, że pracownikowi nie wolno zarabiać także w innym miejscu. Wiele jednak zależy od rodzaju dodatkowej pracy – od tego, czy nie jest konkurencyjna w stosunku do działalności pracodawcy
Kodeks pracy pozwala pracodawcy na wprowadzenie umownego zakazu podejmowania działalności konkurencyjnej przez pracownika w czasie trwania stosunku pracy, czyli zawarcia umowy o zakazie konkurencji, i to z każdym podwładnym, bez względu na zajmowane stanowisko. Nie definiuje jednak pojęcia konkurencji. W tej sytuacji pozostaje sięgnąć do przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
Konkurent, czyli...
Posiłkując się nimi, należy stwierdzić, że konkurent to przedsiębiorca, który wprowadza lub może wprowadzać albo nabywa lub może nabywać w tym samym czasie towary lub usługi na rynku, na którym działa również jego pracodawca. Przedmiotem umowy o zakazie konkurencji może być zarówno działalność formalna (np. założenie własnej firmy), jak i nieformalna (np. dorabianie przez pracownika po zakończeniu pracy na rynku usług oferowanych przez pracodawcę). Przez prowadzenie działalności konkurencyjnej należy rozumieć także posiadanie udziałów w kapitale spółek konkurencyjnych. Pracownik powinien jednak posiadać tyle udziałów, aby można było stwierdzić, że rzeczywiście prowadzi on w ten sposób działalność konkurencyjną.
Umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy zawiera pracownik,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta