Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W nagłej sytuacji zleć inną pracę lub nawet rozstań się z personelem

12 sierpnia 2009 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Jeżeli zdecydujesz się po nieszczęśliwych wydarzeniach, np. pożarze zakładu czy zalaniu jego budynków, działać dalej, wolno ci powierzyć zatrudnionym inną pracę niż ta, którą określono w angażu. Możesz też nieco mniej płacić

Na wskazanie innej pracy od dotychczas wykonywanej zezwala przełożonemu art. 42 § 4 k.p. Dopuszcza on w sytuacjach uzasadnionych potrzebami firmy powierzenie pracownikowi na nie dłużej niż trzy miesiące w roku kalendarzowym innego zajęcia. Przykładowo w zalanym zakładzie będzie to porządkowanie pomieszczeń. Nie może to jednak powodować obniżenia zarobków i ma odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Te trzy warunki (limit czasowy, ta sama pensja i niezmienione kwalifikacje pracownika) trzeba spełnić łącznie.

Wyjątkowo sześć miesięcy

Czasami jednak pracodawcy wolno wydłużyć ten okres. Nadzwyczajne zdublowanie trzymiesięcznego limitu powierzenia innej pracy, niż wynika z angażu, dopuszczalne jest na przełomie roku. Wtedy w paździer-niku, listopadzie i grudniu pod- władny wykonuje zlecone zajęcia, odmienne od wcześniejszych, a w styczniu, lutym i marcu kolejnego roku je kontynuuje. Może tak zrobić, bo kodeks pracy stanowi, że inną pracę można powierzyć na „okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym”.

Pracodawca musi tylko pamiętać o tym, aby przed początkiem nowej trzymiesięcznej puli zadań wskazać, jaką pracę ma on wykonywać.

Unieruchomienie stanowiska

Zdaniem niektórych ekspertów paraliż firmy czy jej części z powodu losowego kataklizmu nie uzasadnia powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 1 k.p. Należy wtedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8394

Spis treści
Zamów abonament