Rynsztunek przeciwników
***
Kanadyjczyk w brytyjskim battle dress
Umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy kanadyjskich było w zasadzie identyczne jak w armii brytyjskiej. W 1939 roku zaadoptowano komplet zwany battle dress (BD) – wierną kopię angielskiego. Uniform ten, wprowadzony w drugiej połowie lat 30., miał zastąpić używany dotychczas tzw. service dress – klasyczny mundur, sięgający początków XX wieku. BD miał zapewniać większy komfort użytkownikom, także tym, którzy stanowili załogi wozów bojowych.
Najbardziej charakterystyczna była sukienna (produkowano także bawełniane), krótka kurtka z wykładanym kołnierzem, zapinana na guziki, z naramiennikami i dwiema naszytymi z przodu kieszeniami. Do spodni stosowano parciane owijacze. W czasie desantu pod Dieppe kanadyjscy żołnierze używali angielskich hełmów Mk II, identycznych jak pierwszowojenne Mk I, ale z odmiennym fasunkiem (części niemetalowe). Wszystkie elementy umundurowania, wyposażenia oraz broń strzelecką produkowano w Kanadzie, stąd niekiedy różniły się one od pierwowzoru drobnymi detalami. Standardowym karabinem pozostawał SMLE No. 1 Mk III* kal. 7,7 mm, zastąpiony z czasem przez SMLE No. 4...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta